Странице

понедељак, 18. јун 2018.

Сабор учитеља

XXXII Сабор учитеља организован је 16. и 17. јуна 2018. године у Београду.  Реализован је у организацији СУРС-а и имао је два дела. Први, пленарни део реализован је на Економском факултету у Београду.  Присутнима су се на овом скупу обратили модератори СУРС-а, а потом и стручњаци из разних области.
Други део Сабора одржан је на Учитељском факултету у Београду. Ту су учитељи  у присуству професора Учитељског факултета, два модератора и колега презентовали примере добре праксе. Ове школске године број презентованих примера је знатно мањи у односу на претходну годину. Као представник  Друштва учитеља Жагубице, Друштва учитеља Јагодине, али и као члан НЕС клуба презентовала сам рад под називом „Наше одељење на длану“, а у Зборнику се налази мој рад под називом  „У улози природњака“.
Презентовани рад се односи на васпитне ситуације и њиме су приказане радионице које сам организовала на часу одељењског старешине. Реч је о четири радионице које носе следеће називе:   „Сарадњом против конфликата“, „Под кишобраном пријатељства“, „И ми знамо шта је демократије“ и радионица  „Штедња злата вредна“.
Прва радионица је трајала два школска часа и карактерише је велики број разноврсних активности: препознавање ситуација сарадње и конфликтних ситуација у одељењу, као  и осећања у вези са истим, размена искустава о конструктивом решавању сукоба, возић правила понашања, степенице насиља, рецепт за пријатељство, цртање везаних руку, израда кишобрана пријатељства, ...
Друга радионица је трајала један школски час и за њу је карактеристична израда ичног симбола и тзв. руке пријатељства.
Трећа радионица је имала за циљ избор председника одељења прем апринципа демократије. Током ове радионице организован је председнички дуел, израђена је гласачка кутија, израђен парава, формиран комисија за пребројавање гласова и сл.
Четврта радионица имала је за циљразвијање финансијске писмености. Разговарало се о односу према новцу, агресивном маркетингу, попуњен је упитник о финансијској писмености и сл.
Рад који је ушао у Зборник такође обухвата низ различитих активности: примере изванучионичке наставе, тематски дан, примере необичних свезака о природи, мини бшату ученика, пример упитника за евалуацију часа и сл.
Током другог дана Сабора говорило се о примени технологија у учењу, комплексном поступку учења читања и писања, математици кроз игру, као и необичном приступу изучавању садржаја наставног предмета Народна традиција.